Home / Actualitate / ATLETUL DAVID NĂSTASE – CAMPION AL ROMÂNIEI – LA CAMPIONATUL NAȚIONAL PENTRU JUNIORI 1

În zilele de 30.06 – 01 .07  a.c. , s-a desfășurat pe Stadionul ” Nicolae Dobrin” din orașul Pitești, Finala Campionatului Național pentru juniori cat.1.  La concurs  au participat  373  sportivi ( 182 fete șI 191 băieți)  din toată țara.  Atleții de la  CSS Ploiești pregătiți de profesorii Maria Andrei și Florin Andrei au avut evoluții excelente, reușind să obțină o  medalie  de aur și două medalii  de bronz.                                                   Medalia  de aur a fost a obținută  de David Năstase  în prima zi , în proba de 400 m, unde sportivul pregătit  de profesoara Maria Andrei,  a reușit cu timpul de 48.24 sec. să intre în posesia titlului de Campion al României.  A doua zi , atleții de la CSS Ploiești au obținut două medalii de bronz. Prima medalie de bronz a fost obținută de același David Năstase în cursa de 200 m cu timpul de 22.14 sec. iar a doua medalie  de bronz a fost obținută de Ștafeta 4 x 400 m băieți  – 3.25.26 min., în componența Andrei Năstăsache , Alexandru Săceanu, Florin Nica, David Năstase.                                                                                 De menționat  că în prima zi, David Năstase și Andrei Năstăsache , împreună cu Florian Darius și Mirel Stoica, au concurat în proba de 4 x 100 m pentru CSM București, reușind cu timpul de 42.82 sec. să obțină medaliile de argint.  Rezultate notabile au mai obținut și ștafeta 4 x 100 m băieți – locul 6, în componența Nicolae Olteanu,  Andrei Patrichi, Alexandru Săceanu, Florin Nica  și ștafeta 4 x 100 m fete –

locul 6, în componența  Daria Chirchiboi ,  Andreea Chiriac, Denisa Pavel, Daria